Väčšina ľudí si pri slove udržateľnosť automaticky predstaví ekológiu a životné prostredie. Tie ale tvoria iba časť celku. Síce veľmi dôležitú, ale tá by sama, bez ďalších častí, nemohla vytvoriť celok. Prečo sa teda domnievame, že len príroda si zaslúži byť udržateľná? Prečo neuvažujeme nad udržateľnosťou vo vzťahu k zdraviu, rodine, zamestnaniu, spoločnosti a hlavne voči sebe samému, svojej duševnej pohode?
Je potrebné správať sa ekologicky, využívať možnosti a vedomosti, ktoré nám doba ponúka a nezaťažovať planétu. Vieme predsa, že to ide aj inak, udržateľnejšie. Tak, ako v tomto prípade platia zásady: zníž spotrebu, opätovne použi, recykluj, prehodnoť (z angl. reduce, reuse, recycle and rethink), tak by sme sa podobných zásad mali držať aj v ostatných oblastiach života.
Pod udržateľnosťou rozumiem systém nastavený tak, aby vydržal fungovať dlhodobo, ideálne naveky. V tomto systéme by mali v harmónii spolunažívať všetky jeho zložky tak, aby z toho profitovali a ideálne sa navzájom dopĺňali. Keď sa vrátim k pripodobneniu k prírode, a teda ekologickej udržateľnosti, zeleň čistí ovzdušie a produkuje kyslík, životne dôležitý pre všetky živočíchy. Niektoré živočíchy, ako napríklad včely, ktoré opeľujú rastliny, sa priamo podieľajú na prosperite zelene. Pri iných živočíchoch, napríklad pri ľuďoch, postačuje, aby boli pre prosperitu a udržateľnosť zelene pasívne.
Podobná forma udržateľnosti by mala fungovať aj v osobnej rovine. Identifikovať všetkých zainteresovaných, tvorcov kyslíka, opeľovačov aj ľudstvo. Napríklad mozog každého z nás vykonáva nespočetné množstvo činností a potrebujete sa oň vhodne starať. Pravidelne ho vzdelávať, rozvíjať jeho silné stránky, otvárať menej komfortné témy a hlavne ho nechať oddychovať a zregenerovať sa. Je potrebné s rozumom vyberať, na čo zameriate jeho pozornosť. Len tak môže byť dlhodobo v kondícii a venovať sa ďalším rovinám vašej prosperity a celkovej udržateľnosti.
Ja osobne vnímam nasledovné roviny udržateľnosti:
- Psychická udržateľnosť – orientovaná na seba samého.
- Zdravotná udržateľnosť – jednotlivca, skupiny, civilizácie.
- Rodinná udržateľnosť – ako najdôležitejšej opornej jednotky pre každého.
- Spoločenská udržateľnosť – spolunažívanie, vzdelanie, kultúra a bezpečnosť.
- Ekonomická udržateľnosť – zameraná na prosperitu a globálny rast.
- Ekologická udržateľnosť – ochrana prírody a životného prostredia.
Celok tvoria detaily a každý detail je dôležitý. Preto som presvedčený, že je nevyhnutné aplikovať udržateľnosť do svojho života a činností vo všetkých vyššie spomenutých rovinách. Ich poradie nie je podľa môjho názoru dôležité, snažme sa vnímať ich rovnocenne a zlepšovať sa v každej z nich rovnako tak, ako to robíme v tej ekologickej.
Preto by bolo skvelé mať podobné zásady, ako platia pre ekologickú udržateľnosť (zníž spotrebu, opätovne použi, recykluj, prehodnoť), aj pre ostatné roviny udržateľnosti. Ak vám nejaké napadajú, napíšte mi, dáme to spoločne dokopy a následne aj sem.
Mám obrovské šťastie, že v mojom okolí je mnoho ľudí, ktorí majú jasno vo väčšine, alebo dokonca vo všetkých týchto témach a môžem sa s nimi pravidelne deliť o ich skúsenosti a praktiky, ako zlepšiť jednotlivé roviny udržateľnosti. Za to úprimne ďakujem.